štvrtok 8. septembra 2011

Súsošie Panny Márie pri radnici v Banskej ŠtiavniciV roku 1748 bolo postavené do vtedajšej záhrady pri radnici súsošie Panny Márie, dielo sochára Františka Rossera na náklady mestskej rady. Osou súsošia je trojboký hranol, ktorý stojí na mohutnom šesťbokom hranole. Na vrchole piliera ja socha Immaculaty /Matky Božej/ obletovaná anjelmi a pod jej nohami podoba netvora , ktorému nohou stúpa na hlavu. Súsošie vytvárajú ďalej sochy troch archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela, pod nimi sú znova anjeli a oslavné nápisy, ktoré vyjadrujú rok postavenia súsošia. Jeden z latinských nápisov po preklade do slovenčiny znie
Na počesť Panny, Matky Božej, veľkej patrónky Uhorska, dala postaviť mestská rada.

Ďalšie nápisy na bočných stranách podstavca uvádzajú dátumy renovácií v rokoch 1866, 1892 a v roku 1948.
Detail súsošia foto Kuchtová
la to múdra mestská rada, neskôr sa uvádza, že v Štiavnici je Panna Mária jedným z jej divov, takýmto vysvetlením "Počuli ste, že v Štiavnici na Pannu Máriu sneh padá ? " myslí sa na júnový sviatok Panny Márie, v skutočnosti padá sneh na sochu P. Márie v zime.

1 komentár:

  1. To sa hovorí že aj na Petra a Pavla padá sneh (teda na sochy zo Svätotrojičného súsošia v B. Štiavnici).
    Ináč mestská rada to bola naozaj múdra... Súsošiu sa hovorí aj Imaculata. Všimnúť si treba sochu, ktorá drží váhy, symbol spravodlivosti !
    (O.K.)

    OdpovedaťOdstrániť